Cybersäkerhet på Vetenskapsfestivalen

Under årets Vetenskapsfestival fick vi möjlighet att möta hundratals barn – från förskolan upp till mellanstadiet – i vår station om cybersäkerhet. Här fick de testa allt från memoryspel med säkerhetsbegrepp till att identifiera starka lösenord och avkoda hemliga meddelanden. Det var lek, skratt, klurigheter – men också en påminnelse om hur viktig den här kunskapen faktiskt är, även för de allra yngsta.

Memory - tror du att du hade klarat det?

Vi lever i en tid där barn är digitala långt innan de ens lärt sig läsa. De lär sig svepa, klicka, scrolla – men får sällan verktygen att förstå vad som händer bakom skärmen. Vad innebär det att klicka på en länk? Hur ser ett säkert lösenord ut? Varför ska man inte dela allt med alla?

När vi på Kodcentrum utvecklar våra aktiviteter tänker vi på hur vi själva lär oss bäst – och det är sällan genom att bara lyssna. Därför bygger vi våra insatser på att barnen själva får lösa utmaningar. Genom att klura, prova och fundera tillsammans blir det inte bara en rolig stund – utan en verklig lärandeupplevelse.

Lyckas du knäcka det krypterade ordet?

Vi såg hur barnens ögon tändes när de knäckte en kod eller insåg vad som gör ett lösenord starkt. Och samtidigt såg vi hur både föräldrar och pedagoger började ställa frågor, reflektera och uttrycka samma sak: det här borde vi prata mer om i skolan.

Cybersäkerhet är inte längre ett ämne för bara vuxna experter eller gymnasieelever på tekniska program. Det är en grundläggande del av barnens livsvärld. De rör sig dagligen i digitala miljöer där risker och möjligheter finns tätt intill varandra. Att förstå hur man skyddar sig själv och andra, känna igen misstänkt beteende eller våga fråga om hjälp – det är minst lika viktigt som att kunna läsa eller räkna.

Förra året lanserade vi "Knäck koden – stoppa hackaren", en utmaning där mellanstadieelever fick stoppa en fiktiv hackare genom att lösa krypteringsutmaningar. Det blev en stor succé. I år utvecklar vi konceptet vidare, och inkluderar även lågstadiet. Precis som under festivalen vill vi fortsätta väcka intresse för cybersäkerhet genom berättelser, problemlösning och lekfullt lärande – inte bara föreläsningar.

Det handlar inte bara om att ge barnen skydd. Det handlar om att ge dem nycklar till att förstå, upptäcka och påverka. För när barn får chansen att upptäcka hur kul och spännande cybersäkerhet kan vara – då lägger vi grunden till något mycket större än bara ökad medvetenhet. Vi lägger grunden till digitalt mod och kritiskt tänkande samt nästa generations kompetenta medborgare.

Kismet Altunsaray, Kodcentrum volontär och lärare

Att vara med på Vetenskapsfestivalen gav oss inte bara möjlighet att nå ut – det blev också ett kvitto på att behovet och intresset finns. Nu vill vi fortsätta arbetet tillsammans med skolor, kommuner och alla andra som ser vikten av att rusta barn för en tryggare digital framtid.

För barnens skull. Och för framtidens.

Nästa
Nästa

Think Big Circle Girls School Tournament